כל מה שרציתם לשאול על השינויים במשכנתאות ב2021

הנושא החם בתחום הנדל”ן בימים האחרונים קשור להודעה של בנק ישראל על שינוי במסלול ריבית פריים. כדי לעשות סדר, החלטנו לענות על כמה שאלות הקשורות לנושא.

אתם מוזמנים לשלוח לנו עוד שאלות דרך עמוד הפייסבוק שלנו.

מתי ההוראה נכנסת לתוקף?

מי שלוקח משכנתא חדשה, יכול החל מ17.1.21 לקחת משכנתא שמרכיב ריבית פריים עד ⅔ מההלוואה. בעלי משכנתא קיימת אשר רוצים לבצע מחזור משכנתא, יכולים לבצע את השינוי רק מ28.2.21. 

ההבדל על פי בנק ישראל נוצר בגלל שהבנקים צריכים לבצע פעולות תפעוליות ולא רוצים ליצור לחץ על המערכת.

מה הסיכונים בהגדלה של ריבית הפריים במשכנתא?

ריבית פריים משתנה בכל כמה חודשים ולכן היא נתונה לחשיפה גדולה יותר לאירועים אשר מתרחשים בארץ ובעולם. כיום הריבית מאוד נמוכה, אך אין אפשרות לדעת מה יהיה בעוד 20-30 שנה ולכן יש סיכון בלקיחת משכנתא עם מסלול של ריבית פריים לתקופה ארוכה.

זה ישפיע על מחירי הדירות?

רק הזמן יכול לענות על השאלה הזאת. אפשר להעריך שכאשר נכנס כסף “זול” זה מאפשר ליותר אנשים לקנות, דבר שלרוב יוצר עליית מחירים. שוק הנדל”ן מתנהל כמו כל שוק. כאשר הביקוש עולה, המחירים עולים.

אם המשכנתא שלי מוקפאת, אני יכול להגדיל את המסלול של ריבית הפריים?

לפי הודעת בנק ישראל, משכנתאות אשר בהקפאה לא יכולות לשנות מסלולים ולא יכולות להגדיל את המסלול ריבית פריים. 

האם אפשר לקחת משכנתא גדולה יותר ביחס לשווי הנכס?

בנק ישראל לא שינה את ההוראה שאפשר לקחת משכנתא על דירה ראשונה ויחידה עד 75%, החלפה דירה קיימת עד 70%, רכישת דירה שניה עד 50%.

האם יש שינוי בגובה ההחזר החודשי בגלל השינוי?

לא ניתן לקבל משכנתא כאשר ההחזר החודשי גבוה מ 50% מההכנסה של שני בני הזוג. ההוראה הזולא השתנתה ועדיין בתוקף. בזכות השינוי, ההחזר החודשי צפוי לרדת ומאפשר לכם לקחת משכנתא גדולה יותר. חשוב לזכור שריבית הפריים יכולה גם לעלות. שינוי בתחום התעסוקה של בני הזוג יכולים להיות גם לטובה אך גם לרעה.

רוצים להפחית את ההחזר החודשי למשכנתא?

השאירו פרטים ויועץ משכנתאות מוביל יחזור אליכם בהקדם.